A debreceni virágkarnevál ötvenéves múltra tekint vissza: az első felvonulást 1966-ban tartották, és bár három alkalommal elmaradt a rendezvény, az elmúlt fél évszázadban a város egyik kulturális védjegye lett.
A karneváli menet szombat reggel a debreceniek kerékpáros felvonulásával kezdődött, a részvétel egyetlen feltétele az volt, hogy virággal kellett feldíszíteni a bicikliket.
A virágkocsik hagyományos felvonulását ezúttal is a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket, az országalmát és a jogart szimbolizáló kompozíció, majd a Debrecenbe kéne menni című, a város címerét is ábrázoló kocsi nyitotta meg. A debreceni utcákat a Nagyállomástól a Nagytemplom mellett a Nagyerdőig megtöltő hatalmas tömeg tizenhat virágkocsit láthatott a menetben. Köztük volt a Debreceni Egyetemnek (DE) és a Testnevelési Egyetemnek A sport összeköt című közös virágkocsija, amely a DE egyik innovatív fejlesztésének eredményeként, a karneválok történetében először elektromos meghajtású talpon vonult fel.
Az innováció más kocsikban is tetten érhető volt: az NI Hungary kocsiján lévő NIgel, a sas című kompozíció segítségével a karnevál idején bárki "sasszeművé" válhatott, ugyanis egy QR-kód használatával a sas szemében elhelyezett robotkamerán keresztül követhette nyomon a karneváli eseményeket.
A virágkocsik között művészeti csoportok produkciói szórakoztatták a karneváli közönséget: a tizennégy hazai csoport mellett francia, izraeli, orosz, cseh, dél-koreai, olasz, szenegáli és német zenészek, táncosok, zászlóforgatók léptek fel Debrecenben.